# Pricing formulas Pricing formulas determine how the price is calculated and displayed on an invoice or receipt. Rebilly supports five types of pricing: fixed-fee per time period, flat rate per unit, stair-step, tiered, and volume. For information on how to apply a pricing formula, see [Create a product and pricing plan](/docs/settings/products-and-pricing). ## Fixed-fee per period Use this formula for subscriptions that involve the same price, number of units, and reoccur over a fixed period of time, such as every: day, week, month, year, or number of years. For example, a streaming company charges customers $13.99 each month for subscription period that is 6 months in duration. The quantity of movies that a customer streams each month does not impact the price. **Formula:** *unit quantity of 1* **x** *price per fixed time period* **x** *number of time periods* **=** final price. ## Flat rate per unit Use this formula to charge a flat fee per unit. For example, $0.10 per transaction or $4 per unit. **Formula:** *unit quantity* **x** *price per unit* **=** final price. ## Stair-step Use this formula to charge for units that are sold in specific quantities. For example, a company sells units in two specific quantities — in quantities of 12, and 6 units. In this scenario, a customer can only buy units in quantities of 12, or 6 units. **Formula:** *price per specific quantity* **=** final price. ## Tiered Use this formula to charge for units that are sold within defined quantity ranges, or tiers. For example, a software company charges $15 per user, for a basic plan which provides 0 to 3 user licenses. If a customer adds one more user, the fee for this user is $20, because this new user exceeds the range of the basic plan. Additionally, if the customer adds a total of 6 or more users, the fee for the sixth user, and each user after that point, is $25. | Price per user | Tiers | | --- | --- | | $15 | 0 to 3 | | $20 | 4 to 5 | | $25 | 6 or more | If a customer buys 6 user licenses on the tiered pricing plan, the pricing is as follows: - User #1: $15 - User #2: $15 - User #3: $15 - User #4: $20 - User #5: $20 - User #6: $25 Total cost: $110. **Formula:** (*price for the tier* **x** *quantity within the tier*) **+** (*price for next tier* **x** *quantity in next tier*) **+** ... **=** final price. ## Volume Use this formula to charge for units that are sold in bulk, or volume ranges. In general, this formula means that a customer pays less per unit when they buy a large volume of units. For example, based on the table below, if a customer buys 6 units, they pay $3 per unit. If a customer buys 1 unit, they pay $5. | Price per unit | Quantity range | | --- | --- | | $5 | 0 to 1 | | $4 | 2 to 5 | | $3 | 6 or more | - Unit #1: $3 - Unit #2: $3 - Unit #3: $3 - Unit #4: $3 - Unit #5: $3 - Unit #6: $3 Total cost: $18. **Formula:** *price per quantity range* **x** *number of units* **=** final price.